Doporučení při nákupu štěněte
Než se pro koupi psa rozhodneme, je třeba odpovědět si (kladně) na několik otázek:
1. Skutečně chceme psa a budeme schopni se o něho starat?
Musíme si být vědomi toho, že přibíráme živého tvora do rodinného kruhu, že za něho přebíráme rovněž odpovědnost - a to na dobu většinou delší než 10 let. Musíme počítat i s tím, že potřebuje všestrannou péči, pravidelné krmení, péči o zdraví, čistotu. Je dobré si předem uvědomit, že nový člen rodiny pro nás nebude jenom radost, že nutně přijdou i chvíle starostí. Vyvarujme se nákupů psa pro děti jako dárku - péče o takové psy zůstane stejně po určité době na rodičích. Pokud si chceme ověřit, zda děti jsou dlouhodobě schopni se o zvíře starat, kupme jim nějaké malé zvířátko (křečka, morče, králíka).
2. Chceme psa nebo fenu?
Zde je dobré předem zvážit povahové rozdíly mezi pohlavími, u fen je třeba respektovat období hárání, popřípadě je dobré se už předem rozhodnout pro sterilizaci. Je nutno předem zodpovědět otázky, zda v případě, že budeme mít doma fenku, budeme chtít odchovat štěňata.
3. Jaké plemeno psa chceme?
Tady mj. musíme zvážit naše chovatelské prostředí, vybrat alespoň rámcově pracovní nebo společenské plemeno, musíme se řídit požadavky jednotlivých plemen (malá garsoniéra nebude to pravé prostředí pro bernardýna, čivavu nemůžeme nechat celoročně venku na velkém dvoře), je třeba zdůraznit, že popisované vlastnosti u jednotlivých plemen se nemusí týkat všech jedinců tohoto plemene (v každém plemeni se vyskytují různé povahové typy).
4. Chceme psa s průkazem původu?
Průkaz původu je garancí, tato garance se však týká pouze toho, kdo jsou rodiče (popř. prarodiče atd.) našeho budoucího miláčka. Průkaz původu rozhodně nemůže garantovat povahové vlastnosti nebo zdravotní kvality. Přesto je nutné říci, že pravděpodobnost koupě kvalitního zvířete daného plemene je mnohonásobně vyšší než u zvířat bez průkazu původu, kde nemáme ani garanci, zda se skutečně jedná o jedince daného plemene (někdymůže dojít k velkému zklamání,když zjistíme, že to, co nám ze štěňátka vyrostlo, není zrovna typický představitel svého plemene
Pokud máme všechny otázky zodpovězeny, jdeme tedy psa vybrat. Není dobré počítat s tím, že psa koupíme při první návštěvě u chovatele. Tento fakt sice znamená zklamání zejména pro děti, ale toto zklamání určitě bude v budoucnu bohatě vyváženo. Je dobré předem vědět z jakého prostředí štěně pochází, jak vypadají jeho rodiče (nebo alespoň matka) po vzhledové i charakterové stránce. Doporučuje se navštívit chovatele opakovaně, přičemž první návštěvu můžeme naplánovat cca 3 týdny po porodu. Štěně nebereme od matky dříve než v 7 - 8 týdnu věku.
Při prohlídce štěněte nezapomeneme na oči (sledujeme zda štěně vidí, výtoky z očí), uši (reakce na zvuky, sledujeme znečištění zvukovodů), okolí řitního otvoru (potřísnění trusem, zaschlý trus, průjem...), pupek (zejména přítomnost pupeční kýly), mezinoží (přítomnost tříselné kýly), u pejsků zkontrolujeme, zda jsou v šourku sestouplá už obě varlátka (v době odběru varlata ještě sestouplá ještě být nemusí, mohou normálně sestoupit později, přesto je bezpečnější vybrat si psa, který už má obě varlata sestouplá v šourku - ušetříme si tím zvláště u chovných psů velké množství nepříjemností a zklamání). Nezapomeneme se chovatele zeptat, zda a kolikrát bylo štěně odčerveno, pokud možno si zapíšeme název přípravku, který byl k odčervení použit (pokud není tento přípravek uveden v očkovacím průkazu). Stejně tak zjistíme, zda bylo štěně očkováno, vyžádáme si od majitele očkovací průkaz. Zjistíme také, jakou potravu štěně dostává, je dobré si tento druh potravy zajistit předem (např. konkrétní značku granulí).
|